eve_gelis
  1. Alarm sistemleri hırsızlığı önlemeyi amaçlayan en caydırıcı araçlardır. Konutunuza mutlaka bir alarm sistemi edinin.
  2. Tanımadığınız kişilere kapıyı açmadan önce mutlaka kimliklerini doğrulayın.
  3. Kapınızda ikinci emniyet olarak mutlaka zincir bulundurun, tanımadığınız insanlarla konuşurken kapınızı zincire bağlı olarak açın, resmi görevli kişilere üniformaları olsa da kimlik sorun.
  4. Konutunuz civarında dolaşan şüphelendiğiniz kişileri mutlaka polise bildirin.
  5. Konutunuzun çevresini aydınlık tutmaya özen gösterin. Unutmayın ki gerçekleşen hırsızlıkların % 80’inde karanlıktan yararlanılmaktadır.
  6. Bina yöneticinizle konuşarak randevu almadan gelmiş pazarlamacı ve satıcıların apartmana veya sitenize alınmamasını sağlayın.
  7. Dışarıya servis hizmeti veren firmalardan gelen kişilere kapıyı yarım açarak kimlik sorun.
  8. Konut dışında olduğunuz durumlarda postalarınızı bir komşunuza aldırtın.
  9. Kullanmadığınız değerli eşyalarınızı bir banka kasasında saklayın.
  10. Üzerinde seri numarası bulunan ürünlerinizin numaralarını bir yerde saklayın.Çalınmaları ve tekrar bulunmaları durumunda cihazınızı geri alabilmeniz açısından önemlidir.
  11. Mücevherleriniz varsa fotoğraflarını alıp saklamanızda yarar vardır. Polisiye bir durumla karşılaştığınızda size ait olduğunu ispatlayabilirsiniz.
  12. Konutunuzun anahtarlarını verdiğiniz diğer kişilerin evden ayrılmalarından sonra mutlaka kilitlerinizi değiştirtin.
  13. Konutunuzda mutlaka kaliteli kilit kullanın.
  14. Çok çabuk geri dönecek olsanız da mutlaka kapılarınızı kilitleyin.
  15. Dışarı çıkma durumlarında kesinlikle açık cam ve balkon kapısı bırakmayın. Sizler için tırmanılması olanaksız olan yerler hırsızlar için o kadar zor olmayabilir.
  16. Geceleri dışarı çıktığınızda, bir odanızın ışığını açık bırakın.
  17. Anahtarlarınızı diğer insanların tahmin edebileceği yerlere bırakmayın.
  18. Giriş katlarda oturuyorsanız en riskli evlerden birinde oturuyorsunuz demektir. Hırsızlar için cazip olan kolay taşınabilir pahalı eşyalarınızı dışardan görünmeyecek şekilde yerleştirin.
  19. En üst katlar ve bodrum katlar hırsızların çokça tercih ettiği mekânlardır. Buralarda oturuyorsanız, giriş kapınıza yaklaşıldığında uyarı verecek bir alarm sistemi edinin.
  20. PVC doğramadan yapılmış pencere ve kapı kullanıyorsanız mutlaka iç emniyet kilitleri taktırın ve bunları kullanmaktan kaçınmayın. Unutmayın ki PVC doğramalar esnektir ve çok kolay açılabilmektedir.
  21. Çelik kapı satın alacaksanız mutlaka üstten ve alttan da kilitleyen modelleri tercih edin.
  22. Gece uyurken konutunuza hırsız girdiğini anlarsanız, bunu o kişiye fark ettirmeden olduğunuz yerde kalın. Unutmayınız ki hiçbir şey hayatınızdan daha değerli değildir.
  23. Konutunuza hırsız girdiğini anladığınız anda hiçbir şeye dokunmadan polise haber verin.
  24. Dışardan gelmişseniz ve kapınız kırık ve zorlanarak açılmış olarak görürseniz içeriye girmeyin. Hırsız hala içerde olabilir. Hemen sessiz bir şekilde polise bilgi verin.
  25. Bu tür bilgiler ve kendi tecrübelerinizle bir güvenlik yordamı oluşturun ve bunu bütün aile bireylerinin uygulamasını sağlayın…
  26. Anahtarlarınızı diğer insanların tahmin edebileceği yerlere bırakmayın.
  27. Giriş katlarda oturuyorsanız en riskli evlerden birinde oturuyorsunuz demektir. Hırsızlar için cazip olan kolay taşınabilir pahalı eşyalarınızı dışardan görünmeyecek şekilde yerleştirin.
  28. En üst katlar ve bodrum katlar hırsızların çokça tercih ettiği mekânlardır. Buralarda oturuyorsanız, giriş kapınıza yaklaşıldığında uyarı verecek bir alarm sistemi edinin.
  29. PVC doğramadan yapılmış pencere ve kapı kullanıyorsanız mutlaka iç emniyet kilitleri taktırın ve bunları kullanmaktan kaçınmayın. Unutmayın ki PVC doğramalar esnektir ve çok kolay açılabilmektedir.
  30. Çelik kapı satın alacaksanız mutlaka üstten ve alttan da kilitleyen modelleri tercih edin.
  31. Gece uyurken konutunuza hırsız girdiğini anlarsanız, bunu o kişiye fark ettirmeden olduğunuz yerde kalın. Unutmayınız ki hiçbir şey hayatınızdan daha değerli değildir.
  32. Konutunuza hırsız girdiğini anladığınız anda hiçbir şeye dokunmadan polise haber verin.
  33. Dışardan gelmişseniz ve kapınız kırık ve zorlanarak açılmış olarak görürseniz içeriye girmeyin. Hırsız hala içerde olabilir. Hemen sessiz bir şekilde polise bilgi verin.

Bu tür bilgiler ve kendi tecrübelerinizle bir güvenlik yordamı oluşturun ve bunu bütün aile bireylerinin uygulamasını sağlayın…